Main Menu


Designed by:
SiteGround web hosting Milan Sykora

Zveřejnit?

Facebook

Nová pravidla WKF PDF Tisk Email
Pro členy
Napsal uživatel Milan Sýkora   
Pondělí, 30 Duben 2012 00:00

KAZE - www.karate-info.cz

Nová pravidla WKF - rozhovor 
Datum: 02.03.2009, Autor: Mára

 

Na půdě výukového centra, Masarykovy nemocnice o.z. Krajské zdravotní a.s. v Ústí nad Labem, proběhlo uplynulý víkend školení nových rozhodčích Českého svazu karate a výukový seminář z nových pravidel rozhodování karate. Položili jsme pár otázek předsedovi Komise rozhodčích Bc. Josefu Rajchertovi.

Na úvod nás zajímají novinky ze světa velkého karate EKF a WKF, vzhledem k uvedení nových pravidel na Mistrovství Evropy mládeže v Paříži, kde byl přítomen náš čtyřčlenný rozhodcovský mezinárodní sbor.

Do Paříže jsme odlétali nejen s dvouhodinovým zpožděním, ale i se smíšenými pocity. Na rozhodcovském „brífinku“ nás čekalo seznámení se změnami, které jsme dostali v předstihu elektronicky a v pátek se šlo rovnou „na věc“. Zásadní novinkou a změnou byly obličejové masky a chrániče těla pro kadety.

Jak se Vám obličejové chrániče – masky zamlouvaly?

Z pohledu tradičního karatisty si myslím, že tato ochranná maska posouvá naše bojové umění do jiné kategorie sportů, ale byla schválena a uvedena v život WKF, jako jeden z dalších ochranných prvků pro možné zařazení sportovního karate na OH, dle požadavků MOV. Stejně tak i chránič trupu. Jak je maska provedena, zatím není v republice k vidění. Je to plastový výlisek cca 3-4 mm silný připomínající otevřené brýle s předsazeným nosním obloukem a upevněním na několik gumových pásků kolem hlavy. Dosedací plocha je vybavena malou gumovou izolací jako u plaveckých brýlí. Cenová relace, na ME, byla 89,- EURO. Stejně tak prošívaný chránič těla, v bílém provedení síly cca 15-20 mm, stál 89,- EURO. Připomínám užití pro věkovou kategorii kadetů 14-15 let.

Jak se „masky“ osvědčily ?

Na to by bylo nejlepší se zeptat našich reprezentantů, kteří se na místě museli uvedenými chrániči vybavit popřípadě reprezentačního trenéra Ing. Musila, který byl přímo „u toho“. Z mého pohledu a po rozhovorech u zápasiště s ostatními rozhodčími jsme byli značně na rozpacích, zda je toto provedení ochrany obličeje to pravé. Závodníci vybavení těmito maskami byli po tvrdším zásahu ošetřováni s tržnými ranami na líci i očních obloucích, stejně jako v případě kdyby byli zasaženi bez ní. Troufám si říci, že někdy byly rány i maskou způsobeny, ale je to jen můj názor. Navíc nosní oblouk předsazený cca 15-30mm, dle velikosti S,M,L,XL, nad nos, značně narušoval periferní vidění a kontrolu zápasu. Ale opět, zeptejte se závodníků.

-Chránič těla sice zabraňuje zranění v této oblasti, ale z pohledu karate, co bude dělat závodník nezvyklý snášet údery do těla na ulici při přepadení?

- Z dalšího výběru změn nových Pravidel zaujme zejména penalizace za jakýkoliv dotyk rukou na horní pásmo /např. Gyakucuki džodan) a to v kategorii kadetů a juniorů.

- Dále, že v případě nerozhodného zápasu, se nastavuje celý nový zápas na jednu minutu (nekončící jednou vítěznou technikou před uplynutím času) a nazývá se SAI SHIAI. Tresty se do něho nepřenáší.

- Další významnou změnou je doba trvání zápasů o medaile (všechny finále a bronzy) z mužů na 4 minuty a u žen na 3 minuty. Obávám se, aby nejnádhernější duely dne, o vítěze kategorie, nesklouzly (po vyčerpávajících pěti a více postupových zápasech) do tříminutového poskakování a vyčkávaní posledních okamžiků časového limitu.

Slyšeli jsme že se výrazně zvedly tresty za simulování, přehánění zranění a držení během zápasu.

Tuto část mám rád, protože vrací našemu karate tvář. Za přehánění zranění, potácení se, padání , ukazování kam byl závodník udeřen a jiná gesta, se udílí rovnou penalizace Keikoku a bod soupeři. Předstírání zranění vyprovodí aktéra přímo z plochy verdiktem Shikakku.

- Jako posun v rozhodování kladně hodnotím i zavedení 10 sekund pro signál Atoshibaraku, kdy je pak jasnější, kdo se v limitu pod 10 sec.vyhýbal boji nebo se provinil proti Pravidlům a je penalizován přímou ztrátou bodu. Odstraní to dohady mezi kouči a rozhodčími.

- Jednou z neposledních novinek je i pouze dvousekundová možnost pro zabodování při podmetu soupeře nebo trestání akce „hruď na hruď“, jako prostředek z zamezení soupeři zabodovat. Toto se mi zdá velmi seriózní a karatistické

- Další drobné změny se týkají zejména práce rozhodčích na tatami. Tyto si jistě každý zájemce pročte na stránkách Českého svazu karate nebo na www.karate-info.cz, kde je vystavil člen Komise rozhodčích Jaromír Musil, pověřený KR k prezentaci novinek z WKF.

A co na změny naši rozhodčí?

Řekl bych, že stávající rozhodcovský kádr překvapivě rychle zareagoval na změny v Pravidlech a protože jsou to věciznalí profesionálové, nedělala jim ani následná praxe na soutěži ÚRP větší problémy.

Jaký je současný stav rozhodčích po školení?

Rozhodcovský sbor se nám po tomto národním školení podařilo rozšířit o dalších devět nových rozhodčích. Svou činnost k datu školení ukončili, na republikové půdě, pánové Ing. Petr Vrbík, Mgr. Jiří Lovecký a dále Josef Polák. Všem Komise rozhodčích děkuje za jejich práci v panelu rozhodčích a léta strávená na druhé straně sportovního kolbiště.

Děkujeme za odpovědi a přejeme hodně štěstí v dalším vedení českých rozhodčích.

Team Karate-info.cz


 

Aktualizováno Pondělí, 30 Duben 2012 14:01